مدیریت رایانامه ها با Thunderbird

مدیریت رایانامه ها با Thunderbird

اگر شما هم دارای چندین حساب رایانامه هستید، و دنبال یک راه حل ساده برای مدیریت این حساب ها، می توانید با استفاده از یک نرم افزار کار با رایانامه، به راحتی اقدام به مدیریت ارسال و دریافت نامه های اینترنتی خود نمایید.

نرم افزارهای متعددی مانند Outlook ,Eudora ,Mac OS X Mail ,Mozilla Thunderbird Pegasus Mail و … جهت ارسال، دریافت و مدیریت رایانامه ها تولید شده اند که شاید معروف ترین آن ها در این بین، نرم افزار Outlook شرکت Microsoft باشد. البته مطمئناً دلیل این معروفیت، برتری Outlook نسبت به سایر رقبایش نیست بلکه مهمترین دلیل آن انحصارگرایی شرکت Microsoft در استفاده از این نرم افزار در ویندوز و مجموعه آفیس می باشد. نرم افزار Mozilla Thunderbird یکی از این برنامه های مدیریت پست الکترونیک می باشد که می تواند با Outlook رقابت کند، البته دلیل آن نه تنها شباهت در نوع انجام کار، بلکه رایگان بودن و کاربرپسند بودن آن می باشد.

Thunderbird (تاندربیرد) نرم افزاری آزاد (رایگان) و متن باز جهت مدیریت رایانامه، RSS Feed و دسترسی به گروه های خبری می باشد که بوسیله بنیاد Mozilla توسعه داده شده است. بنیادی که مرورگر مشهور و جذاب Mozilla Firefox را عرضه کرده است.

مهمترین ویژگی های نرم افزار Thunderbird:

  • مدیریت ساده و آسان چندین حساب رایانامه، گروه های خبری و RSS Feed.
  • امنیت بالا (پشتیبانی از SSL/TLS، S/MIMEو …)
  • رایگان بودن
  • فیلتر کردن هرزنامه ها (رایانامه های ناخواسته)
  • قابلیت استفاده در کامپیوترهایی با سخت افزار و سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، لینوکس، Mac OS X، FreeBSD، Open Solaris، OS/2
  • استفاده ی بسیار آسان حتی برای افراد مبتدی
  • پشتیبانی از زبان های مختلف مثل زبان فارسی
  • جستجو در میان نامه ها
  • و …

جدیدترین نسخه ی این نرم افزار در زمان نوشتن این مقاله Thunderbird 14.0می باشد که میتوانید آن را از سایت سازنده بصورت کاملاً رایگان دانلود نمایید. http://www.mozilla.org/thunderbird

تنظمیات حساب کاربری شما در Gmail برای استفاده ی برنامه Thunderbird

برای تنظمیات حساب کاربری Gmail تان مراحل زیر را دنبال نمایید:

مدیریت رایانامه ها با Thunderbird

مدیریت رایانامه ها با Thunderbird

نکته: شما در تنظیم Gmail می توانید هم از POP و هم از IMAPاستفاده نمایید و در تنظیمات Thunderbird یکی از آن ها را به کار ببرید. اما خود گوگل به خاطر کارایی بیشتر به شما پیشنهاد میکند که از IMAP استفاده نمایید.

تنظمیات حساب کاربری شما در Yahoo برای استفاده ی برنامه Thunderbird

برای تنظمیات حساب کاربری Yahoo تان مراحل زیر را دنبال نمایید:نکته: البته در برخی از نسخه های حساب Yahoo mail، امکان این تغییرات به صورت رایگان برای کاربران میسر نمی باشد، درحالی که این امکان برای مشترکین Mail Plus رایگان است می باشد.

افزودن حساب جدید در Thunderbird

وقتی برای اولین بار Thunderbird را اجرا می نماییم، شما احتیاج دارید حساب جدیدی ایجاد نمایید. مراحل انجام کار به صورت تصویری در ذیل نشان داده شده است.
حال شما می توانید به راحتی وارد Inbox خود شده و نامه های دریافتی خود را مشاهده نمایید.

ایجاد حساب هایی دیگر علاوه بر حساب فعلی

شما با Thunderbird می توانید همزمان به چندین حساب کاربری خود مثل Gmail، Yahooو… دسترسی داشته باشید. برای افزودن هر حساب جدید، مراحل زیر را دنبال کنید:


سپس مشخصات رایانامه بعدی خود را وارد نمایید و مراحل قبل را تکرار نمایید.

در ضمن برای ارسال رایانامه نیز، به سادگی می توان از گزینه Write استفاده نمود.

البته Thunderbird امکانات بسیار ارزشمند دیگری مانند فیلتر کردن نامه ها، دسته بندی نامه ها و خواندن RSS و … را نیز دارد که توضیح آن ها در این مقاله نمی گنجد.

با ما باشید