Bitcoin یا پول دیجیتال

Bitcoin یا پول دیجیتال

Bitcoin یک نوع پول مجازی جدید است که در حال توسعه و استفاده بیشتر در اروپا و آمریکاست این پول توسط هیچ بانک و سیستم دولتی کنترل و نظارت نمی شود .

 

Bitcoinچیست ؟

 

Bitcoinچیست ؟

 

Bitcoin یک نوع پول الکترونیکی است که به Crypto Currency نیز مشهور است ,Bitcoin توسط دانشمندان علوم ریاضی و امنیت و با فرمولهای پیچیده ای ساخته شده است, امنیت آن توسط میلیون ها کاربر رایانه که به آنها Miners گفته می شود تامین می شود . Bitcoin در یک فرآیند پیچیده به رشته های طولانی کد تبدیل می شود که ارزشی معادل پول دارد .

 

چرا Bitcoin تا این حد جنجالی است ؟

 

دلایل زیادی وجود دارد که پول مجازی Bitcoin را در چند ماه اخیر جنجالی کند , از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ مجرمان اینترنتی برای کارهای خلاف و پولشویی با خرید مقدار زیادی Bitcoin دور از چشم دولت و پلیس بین المللی ارزش هر Bitcoin را به ۱۰۰۰ دلار رساندند که در حال حاضر ارزش آن ۶۰۰ دلار است . در نهایت باید بگوییم Bitcoin بسیار جنجال برانگیز است زیرا قدرت را از بانکهای مرکزی فدرال می گیرند و در حقیقت آن را در اختیار عموم قرار می دهند حسابهای Bitcoin توسط مامورین مالیاتی قابل بررسی نیست و با توجه به ماهیتی که دارند برای بانک ها و واسطه های مالی بدون ارزش است بانک ها و دولت ها این واقعیت را فهمیده اند که Bitcoin شبیه قطعات طلا در غرب وحشی است که به دور از دسترس و کنترل آنها می باشد .

 

Bitcoin چگونه کار می کند ؟

 

Bitcoin سکه های کاملا مجازی هستند که محتوای خاص خودشان و همچنین ارزش خودشان را دارند و نیازی به بانک برای جابه جا کردن و نگه داشتن ندارند . زمانی که شما مالک Bitcoin هستید آنها دقیقا مثل سکه های طلای فیزیکی خواهند بود و شما می توانید کالاها و سرویس های آنلاین را با آن بخرید و یا آنها را نگه دارید به امید آنکه ارزش آن بالا برود .

 

Bitcoin ها از طریق Wallet یا کیف مجازی شخصی به فروشنده داده می شود .Wallet یا کیف مجازی در واقع یک پایگاه داده شخصی کوچک است که شما آن را روی کامپیوتر خود یا موبایل یا تبلت خود و یا یک جایی در cloud ذخیره می کنید .

 

این قضیه واقعیت دارد که نمی توانBitcoin را جعل کرد ؟

 

در حالت کلی این قضیه درست است و Bitcoin ها قابل جعل کردن و کپی کردن نیستند .Bitcoin از یک سری محاسبات فشرده ریاضی به دست می آید و چون نمی توان آن را مانند پول واقعی انتقال داد و یا آن را برداشت کرد جاعلان نیز تمایلی به انجام تغییرات پیچیده در Bitcoin ندارند .

 

ارزش مالی Bitcoin چقدر است ؟

 

ارزش Bitcoin تقریبا معادل ۶۰۰ دلار آمریکاست در حال حاضر تقریبا ۲ میلیارد دلار Bitcoin در جهان وجود دارد . ساخت Bitcoin ها تا زمانی ادامه پیدا می کند که ۲۱
میلیارد دلار Bitcoin ساخته شود که با برنامه ریزی های انجام شده در سال ۲۰۴۰ به این عدد خواهیم رسید .

 

آیا مردم لیست معاملات من با Bitcoin را می بینند ؟

 

در حالیکه مردم نمی توانند داده های شخصی شما را ببینند می توانند تاریخچه Wallet را ببینند که این امر اتفاق خوبی است و کمک می کند از به کارگیری Bitcoin برای اهداف مشکوک و غیر قانونی جلوگیری شود . شما می توانید در وب سایت Blockchain.info تمام Bitcoinها را ببینید که البته باید توجه داشته باشید که اسم هیچ شخص خاصی در وب سایت وجود ندارد و صاحب Wallet کاملا ناشناخته می مانند
.

 

آیا مردم لیست معاملات من با Bitcoin را می بینند ؟

 

 

آیا هزینه ای برای استفاده از Bitcoin وجود دارد ؟

 

بله هزینه بسیار ناچیزی برای استفاده از Bitcoin وجود دارد . البته این هزینه شبیه هزینه های رایج بانکی نیست و شما هزینه بسیار ناچیزی به سه گروه از
ارایه دهنده های Bitcoin می پردازید .

 

  • ۱٫سرورهایی که شبکه Bitcoin را پشتیبانی می کنند .
  • ۲٫ سرویس های آنلاین که Bitcoin شما را به دلار تبدیل می کنند مالک سرورهای Bitcoin در ازای چند سنت سرورها را Support میکنند تا شما بتوانید خرید خود را به آسانی با Bitcoin انجام دهید و یا Bitcoin خود را به دلار و یورو تبدیل کنید
  • ۳٫ همچنین گروههایی که شما برای درست کردن Bitcoin به آنها ملحق میشوید معمولا ۱ درصد از Bitcoin را به عنوان ورودی از شما می گیرند .

 

 

 

در پایان بگوییم هر چند هزینه اسمی برای استفاده از Bitcoin وجود دارد ولی این هزینه ناچیز بسیار کمتر از نرخ کارمزدهای بانکی و سرویسهای اعتباری است .

 

چه کسی Bitcoin را می سازد ؟

 

یک Bitcoin میتواند به وسیله هر کسی که یک سیستم کامپیوتری قوی دارد ساخته شود . Bitcoin توسط یک سیستم بسیار جالب و محدود به نام Mining ساخته می شود . محدود به این خاطر که تنها ۲۱ میلیون Bitcoin اجازه ساخت دارند و در حال حاضر بیش از نصف این مقدار ساخته شده است Bitcoin mining شامل دستورات و کارهایی است که شما با کامپیوتر خود انجام می دهید تا یک مسئله ریاضی را حل کنید هر مشکل ریاضی Bitcoin که برای ساخت Bitcoin لازم است شامل ۶۴ راه حل
دیجیتال است که اگر سیستم شما بدون توقف مشغول حل و کدگزاری آن باشد این کار ۲ روز زمان میبرد که این زمان بستگی به قدرت سیستم کامپیوتری شما دارد و ممکن است بیشتر هم طول بکشد در واقع ارزش Bitcoin به این زمانی است که شما با کامپیوتر خود در حال حل یک مسئله پیچیده ریاضی هستید این تلاش و زمان به ارزش Bitcoin تبدیل می شود . به ازای قدرت سیستم شخصی خود ممکن است شما ۵۰ سنت تا ۷۵ سنت درآمد روزانه داشته باشید ولی برای کسی که سیستم
های کامپیوتری نیرومندی دارد مثلا کسی که ۳۶ کامپیوتر توانمند با قدرت محاسباتی بالا را در یک شبکه مدیریت میکند میتواند درآمد روزانه ۵۰۰ دلاری داشته باشد
همانطور که قبلا هم گفتیم ملحق شدن به این شبکه ها نیازمند پرداخت مبلغ ناچیز است
.

 

چه کسی Bitcoin را می سازد ؟

 

 

به هر حال اگر شما خارج از یک شبکه نیرومند و دارای کامپیوتر شخصی خود هستید این کار بدون سود خواهد بود و هزینه برقی که میپردازید بیشتر از سود به دست
آمده از Bitcoin است .

 

Bitcoin ها چقدر قابل اعتماد هستند ؟

 

Bitcoin به اندازه فلزهای با ارزش فیزیکی یا سکه قابل اعتماد است وقتی که صاحب Bitcoin هستید مثل این است که کیف پر از سکه های طلا داشته باشید و کاملا از سرقت دیگران در امان خواهید بود Bitcoin Walletمتعلق به شما میتواند به صورت آنلاین در فضای ابری و یا روی هارد دیسک شما ذخیره گردد ولی نگهداری روی هارد دیسک قابل اطمینان تر است و معمولا به کسانی بیشتر از ۱ یا ۲ Bitcoin دارند توصیه می شود .

 

Bitcoin ها چقدر قابل اعتماد هستند ؟

 

 

هکرها زمانی خطرشان بیشتر می شود که شما از Wallet یا کیف پول خود Backup نداشته باشید مسئله مهم این است که فایل DAT شما هر زمان که شما Bitcoin میگیرید یا می فرستید به روز رسانی می شود پس بهتر است هر زمانی که انتقال Bitcoin دارید و یا هر روز از Wallet خود Backup بگیرید .

 

Bitcoin چگونه میتواند آزار دهنده باشد ؟

 

سه دلیل مختلف وجود دارد که پول مجازی Bitcoin را آزار دهنده می کند :

 

۱٫ضعف های تکنیکی و تاخیر در تایید Bitcoin

 

Bitcoin در موارد نادری دو برابر زمان معمول را برای تایید شدن صرف می کند . چون Bitcoin به صورت Peer to Peer انتقال داده می شود و چند ثانیه ای برای تایید
آن زمان لازم است . در طول این چند ثانیه یک شخص خرابکار که خود در شبکه Bitcoin قرار دارد می توانند Bitcoinهای یکسان را به دریافت کننده های مختلف بدهد در حالیکه سیستم به صورت خودکار زودترین انتقال Bitcoin را ثبت و تایید می کند و انتقال های بعدی را رد می کند در این شرایط اگر دومین دریافت کننده Bitcoinیا همان فروشنده کالای خود را قبل از تایید Bitcoin تحویل دهد کالاهای خود را از دست داده است .

 

۲٫ عدم صداقت : شبکه های اشتراکی به صورت ناعادلانه ای عمل می کنند

 

همانطور که گفتیم بهترین روش برای ساخت Bitcoin و کسب درآمد پیوستن به شبکه های mining یا ساختن Bitcoin است که شما میتوانید امکانات سخت افزاری را با دیگران به اشتراک بگذارید . در این شبکه گاهی صاحبان اصلی شبکه و مدیر شبکه به صورت ناعادلانه ای Bitcoin بیشتری را برای خود نگه می دارند و سهم واقعی شما را نمی دهند .

 

۳٫ سوء مدیریت انسانی – سرویس های تبدیل پول

 

Mt.Gox یکی از سرویس های تبدیل پول Bitcoin به دلار و غیره است . موسسات مالی Mt.Gox چون با پول واقعی سر و کار ندارند در صورتی که مشکلی پیش بیاید پول شما را بیمه نمی کنند و این قضیه برای صاحبان Bitcoin عدم اطمینان به وجود می آورد

 

چرا Bitcoin یک قضیه خیلی مهم است ؟

 

۴ بحث جنجالی که اطراف Bitcoin وجود دارد :

 

۱٫Bitcoin توسط هیچ بانکی درست نشده است و توسط هیچ دولتی مدیریت نمی شود

 

هیچ بانکی از جابجایی پول شما گزارشی ندارد و دولتها و اداره مالیات و پلیس نمیتواند پول شما را ببرد , که این قضیه در سالهای اخیر تهدیدی برای دولتها و سازمانهای مالیاتی و پلیس بوده است و به خاطر عدم نظارت دولت در واقع Bitcoin تبدیل به ابزاری برای پولشویی و انتقال پولهای مشکوک شده است . در ماههای اخیر مجرمان و باندهای مافیایی با خرید مقدار زیادی بیت کوین ارزش آن را به یکباره بالا برده اند .

 

۲٫Bitcoin به صورت واقعی بانک ها را دور می زند

 

Bitcoin از طریق شبکه Peer To Peer بین افراد انتقال می یابد . و توسط بانک ها حسابرسی , مسدود و یا ضبط نمی شود . به صورت کلی هیچ کس به غیر از صاحب Bitcoin Wallet نمیتواند در مورد مدیریت آن تصمیم بگیرد . همانطور که شما حدس زدید این یک تهدید بزرگ برای بانکهاست.

 

۳٫Bitcoinها واقعیت هزینه و پس انداز ما را تغییر داده اند .

 

از زمان چاپ پول بانک ها کنترل مرکزی پول را در شعبات مختلف خود به دست گرفته اند . این بانک ها پول ما را چاپ می کنند و انتقال و پس انداز میکنند اگر بانک ها به پول بیشتری نیاز داشته باشند پولهای کاغذی چاپ می کنند این سیستم بانکی کاملا آزار دهنده است که بر اساس فقط یک تعهد باشد مثلا تعهد داده می شود که چک دارای اعتبار است و ارزش مالی دارد یا پول کاغذی من ارزش دارد بدون هیچ پشتوانه مشخص و فیزیکی طلا که پشتوانه این چاپ پول باشداما Bitcoin ها برای کنترل پولتان توسط خودتان طراحی شده اند و به جای قول و وعده برای ارزش داشتن ,بیت کوین بدون پشتوانه و بدون نیاز به قول و وعده دارای ارزش است و همانطور که گفتیم یک سیستم داده پیچیده است که به تنهایی دارای ارزش می باشد .

 

۴٫انتقال Bitcoin غیر قابل برگشت است

 

روش های پرداخت مرسوم مثل کارت های اعتباری , چک های شخصی یا حواله بانکی نیاز به پوشش بیمه و همینطور پوشش بانک دیگری برای نقد کردن پول است . اما بیت کوین فاقد پوشش هر گونه بیمه است ولی در شرایطی که هارد دیسک شما از بین برود و یا کلمه عبور کیف پول یا Wallet خود را فراموش کنید برای همیشه پول خود را به باد داده اید .

 

منبع :


About.com

با ما باشید