باید ها و نبایدهای SEO

باید ها و نبایدهای SEO

در این مقاله سعی شده است تا بایدها و نبایدهای طراحی صفحات وب جهت بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو، معرفی و شرح داده شود. که این موارد به چهاردسته تقسیم شده اند:

  • ضروری ترین ها
  • مهمترین ها
  • کمتر حساس
  • اجتناب ها

 

ضروری ترین ها

۱٫محتوای فوق العاده بنویسید

اگر تمام کلمات کلیدی دنیا را در محتوای سایت خود جمع کنید اما محتوایتان خوب نباشد، بازدید کنندگان برای خواندن محتوای سایت شما وقت نمیگذارند و بنابراین موتورهای جستجوگر مطالب شما را ارزشمند قلمداد نمیکنند.

۲٫محتوای منحصر به فرد بنویسید

محتوای منحصر به فرد فوق العاده مهم است. باید محتوایی روی سایت خود قرار دهید که با محتوای سایت های دیگر متفاوت باشد و فقط در سایت شما وجود داشته باشد، یعنی از سایتهای دیگر کپی برداری نکنید.

۳٫همیشه درحال تولید محتوای جدید باشید

سایتهایی که بطور منظم محتوای جدید تولید می کنند برای بازدیدکنندگان برای مشاهده قابل اعتمادترند از سایتهایی که به ندرت محتوای جدید اضافه میکنند.

۴٫عبارات کلیدی(Keyword phrase) فوق العاده بنویسید

اولین چیزی که برای کار با موتورهای جستجوگر به آن نیاز دارید عبارات کلیدی هستند. باید برای صفحات و مطالبتان عبارات و عناوینی انتخاب کنید که شامل کلمات کلیدی بهتری هستند. سعی نکنید کل سایتتان را برای یک کلمه کلیدی بهینه سازی کنید بلکه سعی کنید صفحاتتان را برای مجموعه ای از کلمات و عبارات کلیدی ایجاد کنید.

۵٫عبارات کلیدی محبوب را انتخاب کنید البته نه خیلی محبوب

وقتی که می خواهید عبارتی کلیدی را انتخاب کنید، باید عبارت کلیدی را پیدا کنید که محبوب باشد البته نه بسیار محبوب. در واقع عبارات کلیدی بسیار محبوب، بسیار رقابتی نیز هستند.
یعنی عبارات بسیار محبوب مطمئنا توسط سایتهای بسیار زیاد دیگری استفاده شده است پس شما با داشتن عبارتی که کمتر محبوب است می تواند در نتایج جستجو جایگاه بهتری داشته باشید تا اینکه با عبارات بسیار محبوب در جایگاه های بسیار پایین مثلا صفحات ۵۰ به پایین نتیجه جستجو.

۶٫قوانین دسترسی بهتر را در محتوای سایت خود رعایت کنید

۷٫از عبارات کلیدی در عنوان صفحه(Title tag) استفاده کنید

عنوان صفحه یکی از مهمترین بخشهای صفحه شماست. قرار دادن عبارات کلیدی در عنوان صفحه(Title tag)، ترجیحا در آغاز شروع تگ، این منظور را به موتور جستجوگر القا می کند که عبارات کلیدی موردنظر برای شما بسیار با اهمیت است پس موتور جستجوگر این عبارات را برای شناسایی شما در خود حفظ خواهد کرد.

۸٫دامنه سایت شما کلمات کلیدی باشد

یکی از بهترین راههای معرفی سایت این است که دامین یا نام سایتی که انتخاب می کنید شامل کلمات کلیدی محتوای سایت شما باشد.

۹٫از عبارات کلیدی در آدرس صفحه(URL) استفاده کنید

اگر نمیتوانید از عبارات کلیدی در داخل نام وبسایت خود استفاده کنید، می توانید عبارات کلیدی را در داخل آدرس صفحات قرار دهید. موتورهای جستجوگر آدرس صفحه را بررسی کرده و با توجه به آن به محتوای صفحه موردنظر امتیازدهی می کنند.

۱۰٫از عبارات کلیدی زیاد استفاده کنید البته نه بسیار زیاد

نسبت کلمات کلیدی به سایر کلمات موجود در متن صفحه، چگالی کلمه کلیدی(keyword density) نامیده می شود. مهم است که کلمات کلیدی را در متن صفحه تان تکرار کنید البته نه اینکه خیلی زیاد تکرار کنید. چگالی برای کلمات کلیدی اصلی شما باید بین ۳ تا ۷ درصد باشد و برای کلمات کلیدی ثانویه بین ۱ تا ۲ درصد.

۱۱٫از کلمات کلیدی در عناوین متن(headlines) استفاده کنید

تگ های عنوان(h1,h2,h3, …) بهترین مکان برای قرار دادن کلمات کلیدی اصلی و ثانویه هستند. موتورهای جستجو به تگ های عنوان بیشتر از متون عادی بها می دهند.

۱۲٫از کلمات کلیدی در متن لینکها(text of Links) استفاده کنید

متن لینکها یکی دیگر از مکانهای مهم جهت قرار دادن کلمات کلیدی می باشد. موتورهای جستجو به لینک ها بیشتر از متون عادی بها می دهند.

۱۳٫از سایتهای دیگر بخواهید که لینک صفحات شما را در سایت خود قرار دهند

اما به یاد داشته باشید که قراردادن لینکهای بیش از حد در یک سایت به سایت شما باعث می شود که موتور جستجوگر شما را به عنوان تقلب(Spam) شناسایی کند. پس در حد معقول این کار را انجام دهید. نکته دیگر اینکه از آنها بخواهید که متن لینک به صفحه شما را طوری بنویسند که کلمات کلیدی شما در آن رعایت شده باشد.

۱۴٫سعی کنید لینک به صفحات خود را در سایتهای مشهور و معتبر قرار دهید

سایتهای معتبری که به سایت شما لینک می دهند اعتبار شما را بالا می برند. سایتهای با پسوند .edu دارای اتبار بسیار بالایی هستند زیرا غالبا برای مدارس و دانشگاه ها استفاده می شوند.

۱۵٫سعی کنید لینکهایتان را در سایتهای مشابه قرار دهید

لینکهای ورودی از سایتهایی که به سایت شما از نظر محتوا تشابه دارند بسیار مهم هستند.

۱۶٫سعی کنید لینک صفحاتتان را در سایتهای با پسوند .edu و .gov قرار دهید

سایتهایی که دارای پسوند .edu یا .gov هستند اعتبار فراوانی نزد موتورهای جستجوگر دارند. اگر بتوانید مدیران این سایتها را متقاعد به گذاشتن لینک خود در سایتشان بکنید، باعث می شود سایت شما هم اعتبار فراوانی بیابد.

مهمترین ها

۱٫تا جایی که می توانید محتوا تولید کنید

محتوا برگ برنده است. هرچه محتوای بیشتر در سایت خود قرار دهید به همان میزان بیشتر توسط موتورهای جستجوگر شناسایی و مشاهده می شوید.

۲٫محتوای سایت خواد را در یک قالب یکسان نگهدارید

قالب سایت شما بسیار مهم است. اگر تعداد صفحات فراوانی داشته باشید که قالبی یکسان دارند، اعتبار فراوانی به صفحات شما خواهد داد زیرا بازدید کننده به قالب صفحات شما عادت کرده و مرور صفحات مختلف با یک قالب برایش بسیار ساده تر است.

۳٫تا جایی که می توانید سایت خود را زنده نگه دارید

صفحات با عمر
زیاد و قدیمی (البته بر روی همان دامین) رتبه بسیار بالاتری از صفحات جدید برای شما به ارمغان می آورند. پس تا جایی که می توانید سعی کنید صفحات دارای محتوای خود را از بین نبرید و آنها را زنده نگه بدارید.

۴٫نقشه سایت(Sitemap) ایجاد کنید

موتورهای جستجو
عاشق نقشه سایت هستند البته نه ضرورتا برای رتبه بندی سایت، بلکه برای یافتن لینکها و صفحات موجود در سایت شما به همان ترتیبی که دوست دارید.

۵٫تا می توانید لینک ورودی جمع کنید

لینکها بسیار مهم هستند، مخصوصا اگر از سایتهای دیگر به سایت شما لینک داده شده باشند. به این لینکها، لینکهای ورودی(inbound links) گفته می شود.
و اگر بتوانید تعداد زیادی از این لینکها ایجاد کنید کمک بسیار زیادی به رتبه صفحه(Page Rank) شما خواهد کرد. به یاد داشته باشید که ۱ تا ۲ لینک از سایتهای معروف بهتر است از ۱۰ لینک از سایتهای دیگر.

۶٫عبارات کلیدی خود را بیشتر در پاراگراف اول قرار دهید

مهم است که کلمات کلیدی خود را در درون متن موردنظر تکرار کنید. اما بسیار مهم است که این تکرارها به ترتیب بیشتر در پارگراف اول و دوم باشند. اگر بتوانید آنها را در پاراگراف اول یکبار تکرار کنید بسیار با ارزش خواهد بود.

۷٫کلمات کلیدی را در ابتدای صفحه قرار دهید

سعی کنید تکرار کلمات کلیدی بیشتر در ابتدای صفحه صورت بگیرد.

۸٫عبارات کلیدی را در داخل متون جایگزین(Alternative text) قرار دهید

تصاویر یکی از
بهترین مکانها برای قرار دادن عبارات کلیدی هستند البته در داخل متن جایگزین تصاویر. فقط سعی کنید این کار را بیش از حد در یک متن تکرار نکنید زیرا ممکن است تقلب تشخیص داده شده و سایت شما امتیاز منفی دریافت کند.

۹٫اندازه قلم(Font) عبارات کلیدی را بزرگتر کنید

موتورهای جستجوگر می دانند که عباراتی که اندازه قلم آنها بزرگتر از سایر عبارات متن است به معنی مهم تر بودن آنهاست. با استفاده از CSS اندازه قلم عبارات کلیدی را بزرگتر از سایر عبارات تعیین کنید.

۱۰٫ عبارات کلیدی را محکم تر بنویسید

از تگهای و برای محکم تر کردن عبارات کلیدی از نظر اندازه و نما استفاده کنید. موتورهای جستجو تگهای موردنظر را تشخیص داده و عبارات با تاکید بالاتر را مهمتر قلمداد می کنند.

 

۱۱٫ توضیحات متای توصیفی (descriptive meta description) بنویسید

موتورهای جستجو از تگهای متا به عنوان توضیحات در طبقه بندی اطلاعات سایت شما استفاده می کنند. بنابراین بسیار مهم است که صفحه خود را به دقت توسط تگهای متا توضیح دهید و توصیف کنید. این توضیحات موجود در تگهای متا به مشتریان کمک می کند که صفحات شما را بیابند و به موتورهای جستجوگر کمک می کند آنها را طبقه بندی کنند.

۱۲٫ لینکها را داخل متون بگنجانید

لینکهیی که در داخل متون کنجانده شده اند رتبه بهتری نسبت به لیستی از لینکها برای سایت شما به ارمغان می آورد.

۱۳٫ تا جایی که می توانید لینکهای ورودی را زنده نگه دارید

لینکهای ورودی قدیمی برای موتورهای جستجو بسیار با ارزش هستند سعی کنید تا جایی که می توانید آنها را حفظ کنید.

۱۴٫ لینک سایت خود را در DMOZ و Yahoo ثبت کنید

DMOZ و Yahoo و سایر فهرستهای اینترنتی (directories) نشان می دهند که محتوای سایت شما متعلق به گروه خاصی از فهرست می باشد.

۱۵٫ لینک های خروجی سایت خود را بصورت مرتب بازبینی کنید

زمانیکه یک لینک خروجی(لینکی از سایت شما به سایتی دیگر) در سایت خود ایجاد می کنید در حقیقت دارید ریسک می کنید. زیرا لینک موردنظر می تواند در آینده اتفاقاتی ناگوار را برای محبوبیت و رتبه سایت شما به همراه داشته باشد البته اگر مواظب نباشید. باید بصورت مرتب لینکهای خروجی خود را از لحاظ عدم شکسته شدن(لینک به صفحه ای که وجود ندارد) و رتبه صفحه ای که به آن لینک داده اید(اینکه رتبه صفحه موردنظر بسیار پایین نباشد) بررسی کنید و در صورت لزوم آنرا به موقع حذف کنید.

۱۶٫ به تمام تصاویر اصلی موجود در سایت لینک بدهید

مهم است که به تصاویری که در محتوای سایت خود می گذارید لینک بدهید زیرا مشتریان شما بر روی تصاویر کلیک می کنند.

۱۷٫ صفحات خود را به روز نگهدارید

صفحاتی که بطور مرتب به روز می شوند دارای اولویت بیشتری نسبت به صفحاتی هستند که قدیمی و یا اصلا متروک هستند. باید بطور مرتب صفحات خود را بروزرسانی کنید.

۱۸٫ اگر لازم است از frame استفاده کنید، نسخه nonframe هم داشته باشد

Frame ها و موتورهای جستجو با هم کنار نمی آیند. اگر مجبورید که در سایت خود از frame ها استفاده کنید سعی کنید نسخه nonframe را برای صفحاتی که دارای frame هستید در سایت خود قرار دهید.

۱۹٫ اگر لازم است از فلش(flash) استفاده کنید، متن جایگزین هم داشته باشید

Flash و موتورهای جستجو با هم کنار نمی آیند. اگر مجبورید از فایلهای فلش در سایت خود استفاده کنید، باید متن جایگزینی داشته باشید که دقیقا توضیح دهد فایل فلش موردنظر شامل حاوی چه چیزی می باشد. باید سایتتان طوری باشد که اگر مرورگری قابلیت خواندن و بارگزاری فیل فلش را ندارد بازهم محتوای سایتتان قابل فهم باشد.

۲۰٫ از flash در بخشهای غیر حساس صفحات استفاده کنید

بهترین نحوه استفاده فلش در سایتها بصورت کم در قسمتهای غیر حساس سایت می باشد. موتورهای جستجو نمی توانند فایلهای فلش را بررسی کنند و آنها را مانند تصاویر تشخیص می دهند.

کمتر حساس

۱٫ صفحات خود را در ریشه سایت قرار دهید

صفحاتی که در ریشه سایت قرار دارند بیشتر مورد توجه موتورهای جستجوگر قرار می گیرند تا صفحاتی که در داخل پوشه های تودرتو دیگر و در سطوح عمیقتر قرار دارند.

۲٫ عبارات کلیدی خود را در درون meta description قرار دهید

بیشتر موتورهای جستجو از فیلد توضیحات متا (meta description) به عنوان توضیحات جستجوی خود استفاده می کنند. بنابراین مهم است که توضیح خوبی نوشته باشید. تگ meta description جایی است که عبارات کلیدی خود را باید قرار دهید.

۳٫ زبان سایت خود را مشخص کنید

اگر از زبانی غیر از انگلیسی برای محتوای سایتتان استفاده می کنید باید تگ language meta tag را مقداردهی کنید تا موتور جستجو بداند که محتوای سایت شما به چه زبانی نوشته شده است. این کار کمک می کند که سایتتان در زبان موردنظر دارای رتبه بهتری شود.

۴٫ سایتتان را از لینکهای خارجی(External links) پر نکنید

۵٫ استفاده از یک دامنه جدید بهتر از استفاده از زیردامنه است

۶٫ برای جدا کردن کلمات کلیدی در داخل آدرس صفحات از خط تیره(-) به جای خط زیر (_) استفاده کنید

۷٫ صفحات کوچک ایجاد کنید زیرا سریعتر بارگزاری شده و برای کاربر قابل فهم تر هستند

اجتناب ها

۱٫ مواظب باشید وب سایتتان را روی سرورهایی که از آنها جهت اعمال خرابکارانه و کارهای تبلیغاتی استفاده می شود قرار ندهید.

زیرا ممکن است با قرار گرفتن IP سرور موردنظر در لیست سیاه موتورهای جستجوگر سایت شما هم در لیست سیاه قرار بگیرد با وجود اینکه سایت فوق العاده ای هم باشد.

۲٫ سایتتان را بر روی سروری که زیاد down می شود قرار ندهید

اگر موتورهای جستجو بعد از چندین بار مراجعه متوجه شوند که سایت شما مرتبا قطع می شود، آنرا در لیست سایتهای متروک قرار می دهند و دیگر به آن مراجعه نمی کنند. سایت خود را بر روی سرورهایی قرار دهید که میزان زمان بیداری آنها از ۹۷ تا ۹۸ درصد پایین تر نباشد. یعنی امکان قطع شدن (down) آنها بصورت مکرر کمتر از ۲ یا ۳ درصد باشد.

۳٫ محتوای صفحات خود را با جاوا اسکریپت ایجاد نکنید

موتورهای جستجو محتویاتی را که با استفاده از اسکریپت ایجاد شوند را مجاز نمی دانند. بنابراین اگر در صفحاتتان از جاوا اسکریپت برای نمایش محتوا استفاده می کنید بسیار سخت است که صفحات موردنظر رتبه بالایی را بدست بیاورند. این موضوع شامل صفحاتی هم که از جاوا اسکریپت برای پنهان کردن و نمایش دادن محتوا و همچنین Ajax استفاده میکنند نیز می شود.

۴٫ متن های جایگزین تصاویر را حذف نکنید مخصوصا تصاویری که در داخل متون قرار دارند

تصاویری که در داخل متون قرار دارند مانند لباس صفحات شما هستند، اما اگر متن جایگزین(alternative text) آنها را بردارید یا ننویسید آنگاه موتور جستجو آنها را نادیده گرفته و هیچ ارتباطی بین تصاویر و متون نمی بیند. به یاد داشته باشید که همیشه تصاویر باید متن جایگزین شامل کلمات کلیدی داشته باشند.

۵٫ هرگز به جای لینک های متنی از تصاویر استفاده نکنید

بهینه سازی جستجو اکثرا در رابطه با متون است. اگر قرار باشد که تصاویر را جایگزین متون کنید(حتی اگر برای تصاویر متن جایگزین بگذارید)، برای موتورهای جستجو بسیار سخت خواهد بود که رتبه های بالا را به شما بدهند.

۶٫ کلمات کلیدی را با غلط املایی ننویسید

۷٫ سعی نکنید در یک صفحه روی بیشتر از ۲ یا ۳ کلمه کلیدی تمرکز کنید

اگر تعدا زیادی موضوع را در یک صفحه قرار دهید برای موتورهای جستجو و همچنین مشتریانتان سخت خواهد بود که بدانند در باره چه چیزی دارید صحبت می کنید.اگر موضوعات زیادی برای نوشتن دارید هرکدام از آنها را در صفحه ای جداگانه بررسی کرده و بنویسید.

۸٫ از عبارات کلیدی به تعداد بسیار زیاد استفاده نکنید

استفاده بیش از حد از عبارات و کلمات کلیدی به این معنی است که آنقدر از این کلمات و عبارات در متن استفاده کنید که تقریبا دیگر مابقی کلمات و عبارات متن، دیگر به چشم نمی آیند. بررسی کنید که چگالی کلمات کلیدی(Keyword density) که در متن استفاده کرده اید چقدر است. اگر ۱۰ درصد و بیشتر باشد پس بدانید که زیاد شلوغش کرده اید. اگر در استفاده از کلمات کلیدی زیاد مبالغه کنید از طرف موتورهای جستجو محروم می شوید.

۹٫ به لینکهای سایتهایی با IP مشترک زیاد تکیه نکنید

موتور جستجوی گوگل به لینکهای ورودی که از سایتهایی که بر روی سرور سایت خودتان قرار دارند و IP شان با شما یکی است، زیاد اهمیت نمیدهد. پس سعی در افزایش تعداد این نوع لینکهای ورودی به سایت بی فایده است.

۱۰٫ در آدرس صفحه بیشتر از ۱۰ کلمه قرار ندهید

وقتی که عبارات کلیدی را در داخل آدرس صفحات می گنجانید سعی کنید که کلمات آدرس بسیار زیاد نشود زیرا هم برای مشتریان و بازدید کنندگان آزار دهنده خواهد بود و هم برای موتورهای جستجوگر به مثابه تقلب. اگر مجبور بودید می توانید تا ۱۵ کلمه هم استفاده کنید اما احتیاط کنید که این کار زیاد تکرار نشود.

۱۱٫ تا میتوانید از پارامترها در آدرس صفحات استفاده نکنید

پارامترها باعث می شوند آدرس ها طولانی شده و خواندن آنها نیز سخت شود. و موتورهای جستجو هم با دیدن این پارامترها گیج می شوند. اگر مجبورید که از پارامترها در آدرس استفاده کنید از روشهای Url Rewrite استفاده کنید.

۱۲٫ از آدرسهای پویا(Dynamic) استفاده نکنید

در حقیقت، موتورهای جستجو آدرسهای ثابت را به آدرسهای پویا ترجیح می دهند.

۱۳٫ صفحاتی پر از لینک ها ایجاد نکنید

موتورهای جستجو لینکهایی را با ارزش می دانند که در داخل محتوا باشندیا مدخلی برای صفحه ای دیگر باشد.

۱۴٫ بصورت مکرر از یک سایت مشخص لینک ورودی و خروجی نگیرید

۱۵٫ لینک شکسته(broken link) در سایتتان نداشته باشید

وجود لینکهای شکسته(بدون صفحه مقصد) در سایت شما باعث ضعیف شدن اثربخشی آن و نشانه مدیریت ضعیف شماست. موتورهای جستجو به دنبال نتایج با کیفیت هستند بنابراین به سایتهایی که لینک شکسته زیاد داشته باشند اهمیتی نمی دهند.

۱۶٫ تغییرات اندک در محتوایتان ایجاد نکنید

با انجام تغییرات بسیار اندک در محتوای صفحاتتان بصورت دوره ای باعث می شوید موتور جستجو فکر کند می خواهید فریبش دهید و به شما امتیاز منفی می دهد.

۱۷٫ محتوایتان را بصورت مصنوعی بخش بندی نکنید

نمایش محتوای متفاوت بر اساس نوع مرورگر، IP، سیستم عامل و هر چیز دیگری باعث می شود که موتورهای جستجوگر فکر کنند شما می خواهید گولشان بزنید زیرا چیزی که آنها میبینند با چیزی که کاربر نهایی می بیند متفاوت است. مثلا بخواهید محتوایی مخصوص مرورگر FireFox و محتوایی مخصوص مرورگر IE برای یک صفحه یکسان تولید کنید. اگر واقعا می خواهید برای هر نوع خاصی از بازدید کنندگان محتوای خاصی را تولید کنید پس این محتوا ها را در صفحات جداگانه قرار دهید نه در یک صفحه مشترک.

۱۸٫ قانون حق مالکیت معنوی(copyright) و سایر قوانین را نقض نکنید

بسیاری از موتورهای جستجوگر سایتهایی را که قوانین را نقض کرده باشند، تحریم می کنند. هرگز تصور نکنید که اگر چیزی بر روی وب منتشر شده است، شما حق دارید آنرا کپی برداری و انتشار دهید. سعی کنید به جای کپی برداری کردن، لینک آن مقاله یا موضوع را در سایت خود قرار دهید.

۱۹٫ بر روی سایت خود محتوای تکراری ایجاد نکنید

برخی افراد برای اینکه یک صفحه بازدیدش زیاد شود به این حربه دست میزنند که صفحه موردنظر را به تعداد بسیار زیاد بر روی سایت خود بصورت تکراری قرار می دهند یا یک متن یا مقاله یا محتوا را در صفحات متعدد بصورت تکراری قرار می دهند. این روش یکی از کارهایی ایست که باعث می شود که از نظر موتور جستجوگر، شما یک متقلب محسوب شوید.

۲۰٫ از فایل robots.txt برای مخفی کردن بخش بزرگی از سایت خود از دید موتورهای جستجو، استفاده نکنید

عموما از فایل robots.txt جهت معرفی بخشهایی از سایت به موتور جستجو برای عدم جستجو در آنها استفاده می شود. اما اگر این بخشهایی که برای عدم جستجو به موتور جستجو معرفی می کنید حجم بزرگی از سایت شما باشد(مثلا ۵۰% یا بیشتر)، ممکن است موتور جستجو تصور کند که سایت شما یک سایت عمدتا غیرقابل دسترس است و بنابراین کمتر به سایت شما اهمیت می دهد.

۲۱٫ ساختار محتوای(HTML) خود را اشتباه و ضعیف ننویسید

اکثر موتورهای جستجو برای صفحاتی که ساختار کدنویسی HTML آنها ضعیف باشد تبعیض قائل می شوند. اگر آنها نتوانند به علت بد بودن ساختار سایت شما به محتوا دسترسی بیابند در اینصورت محتوای شما را بی اهمیت قرار می دهند. از درست بودن ساختار HTML صفحات خود اطمینان حاصل نمائید.

۲۲٫ از frame ها استفاده نکنید

۲۳٫ از صفحات ورود فلش(Flash splash pages) اجتناب کنید

موتورهای جستجو نمی توانند فایلهای تصاویر را بخوانند و با فایلهای فلش نیز مانند تصاویر برخورد می کنند. اگر از فایلهای فلش استفاده می کنید حتما باید یک متن جایگزین داشته باشید که بتواند محتوای فایل فلش را توضیح دهد و در مرورگرهایی که توانایی نمایش فایل فلش را ندارند این متن جایگزین فایل فلش شود.

۲۴٫ از ایجاد سایتهایی که فقط فلش(flash-only) هستند جدا اجتناب کنید.

سایتهایی وجود دارند که بطور کلی با استفاده از فایلهای فلش ایجاد می شوند و کمترین کد HTML در آنها وجود ندارد. موتورهای جستجوگر اصلا نمی توانند محتوای اینگونه سایتها را بخوانند و در نتیجه این سایتها هیچ اعباری نزد موتورهای جستجوگر ندارند.

۲۵٫ هرگز به تصاویر مخفی موجود در صفحه لینک ندهید

تصاویر مخفی به تصاویری گفته می شود که آنقدر کوچک(۱*۱) هستند که اصلا قابل دیدن نیستند. لینک دادن به تصاویری که توسط بازدید کنندگان قابل مشاهده نیستند باعث می شود که مشا به عنوان متقلب شناسایی شده و سایت شما از رتبه بندی و جستجو شدن محروم شود.

۲۶٫ هرگز متون غیر قابل دیدن در صفحه ایجاد نکنید

گذاشتن متون همرنگ با رنگ زمینه صفحه می تواند از دید بازدید کنندگان مخفی بماند اما از دید موتورهای جستجوگر مخفی نمی ماند و همچنین اینکه اندازه متون را آنقدر کوچک کنید که قابل مشاهده نباشد. اینها همه مصداق تقلب هستند.

۲۷٫ صفحات درگاه(doorway pages) ایجاد نکنید

صفحات درگاه صفحات با ساختار HTML بسیار ساده ای هستند که مملو از کلمات کلیدی می باشند. نحوه کار این صفحات به این صورت است که وقتی کاربر وارد آن می شود به سرعت به صفحه اصلی مقاله یا محتوا منتقل می شود و در اصل کاربر اصلا این صفحات را نمی بیند ولی موتورهای جستجو این صفحات را می بینند و چون کلمات کلیدی بسیار در آن وجود دارد به عنوان اطلاعات ارزشمند شناسایی می شدند. اما جدیدا این نوع صفحات به عنوان تقلب از سوی موتورهای جستجو شناسایی می شوند پس از به کار بردن این حربه جدا خودداری کنید.

۲۸٫ هرگز به بازدیدکننده چیزی نمایش ندهید که به موتور جستجوگر ارائه نمی کنید

به این کار پنهان سازی(Cloaking) می گویند زیرا در اصل پنهان کردن واقعیت به نمایش گذاشته شده برای بازدیدکننده از دید موتور جستجوگر است.

 


منبع:

webdesign.about.com

با ما باشید