هفده روش برای استفاده بهینه از زمان

هفده روش برای استفاده بهینه از زمان

“وقت شما عمر شماست”

در جهان کنونی هیچ گنجی با ارزش تر از زمان نیست و نمیشود آن را به هیچ قیمتی خرید تنها کاری که میتوان برای بهره برداری از این منبع با ارزش انجام داد مدیریت آن است . بیایید کمی درمورد مدیریت زمان یاد بگیریم:
در این مقاله سعی میکنیم هفده روش کارآمد برای استفاده بهینه از زمان را توضیح دهیم امیدوارم مورد توجه قرار گیرد .

۱٫ تعیین اهداف :

بدون شک هیچ برنامه ریزی و هیچ فعالیتی بدون تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت فایده ای ندارد همین الان یک کاغذ بردارید و اهداف ۱ هفته آینده , ۱ ماهه , ۱ ساله , ۵ ساله , ۱۰ ساله خود را بنویسید. احساس کنید که هیچ مانعی برای رسیدن شما به اهدافتان وجود ندارد و با اعتماد به نفس کامل این اهداف را بنویسید هیچ تصمیمی در زندگی بزرگتر از این کاری نیست که میخواهید انجام بدهید شاید نوشتن آن مشکل باشد ولی از این پس شما یک نقشه با ارزش دارید که میتوانید تمام فعالیتهای خود را طبق آن تنظیم کنید .

۲٫ لیست کارهای روزانه :

همین الان برای کارهای فردا برنامه ریزی کنید و به ترتیب اولویت آنها را لیست کنید . این کار باعث میشود تا زمان را به هدر ندهید و روی کارهایتان تمرکز داشته باشید .

۳٫ قورباغه را قورت بده :

کارهای مهم تر را اول انجام بدهید معمولا” ما عادت داریم کارهای ناخوشایند ولی مهم را که تمایلی به انجام آن نداریم عقب بیاندازیم ولی باید یادمان باشد که تعویق دزد زمان است .برای درک بهتر این موضوع از شما میخواهم کتاب قورباغه را قورت بده اثر برایان تریسی را حتما بخوانید .

۴٫ تقسیم و حل :

کارهای بزرگ را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و آن را انجام بدهید .

۵٫ ایزوله فکر کنید :

سعی کنید مشکلاتی که در بعضی از کارهایتان پیش میاید را به کارهای دیگر وارد نکنید شما ممکن است در کار x موفق نشده باشید ولی ۱ ساعت دیگر باید کار y را انجام بدهید نباید تاثیرات منفی کار اول روی کار دوم شما نمایان شود .

۶٫ ارزیابی :

کارهایی را که در ماه گذشته یا سال گذشته انجام داده اید ارزیابی کنید و به خودتان از ۱ تا ۱۰۰ نمره بدهید اگر کارهایتان شما را به اهدافتان نزدیک کرده به خود نمره بالا بدهید و اگر نه بالعکس.

۷٫ اره را تیز کنید :

هیزم شکن با اره کند هیچ وقت نمیتواند درختان زیادی را قطع کند حتی اگر شبانه روز تلاش کند او باید فرصتی را برای تیز کردن اره خود اختصاص دهد.کارهایی که میتواند بازدهی شما را بالا ببرد شامل ورزش ۲۰ دقیقه ای مطالعه یک روزه قبل از انجام پروژه ها , و…… این نکته را به یاد داشته باشید که ۱ دقیقه برنامه ریزی ۱۰ دقیقه در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد .

۸٫ سر پیچ ها گاز بدهید :

چندی پیش مقاله ای خواندم که با مایکل شوماخر نابغه آلمانی دنیای رانندگی صحبت شده بود و زمانیکه راز موفقیتش را ازش پرسیده بودند گفته بود که من در زمانیکه رقبایم سرعتشان را کم میکنند بیشتر گاز میدهم و با همین ریسک میتوانم از آنها فاصله زیادی بگیرم . در دنیای واقعی نیز به همین صورت هست ما زمانهای مرده ای داریم که رقیبان ما در آن زمان فعالیتی انجام نمیدهند ولی ما نباید این چنین باشیم و باید از این زمانها به نحو احسن استفاده کنیم این زمانه میتواند صبح قبل از شروع ساعت کاری باشد یا شب بعد از ساعت کاری یا روزهای تعطیل و اعیاد مختلف .

۹٫ پاداش دهی :

برای اتمام کارها برای خود پاداش در نظر بگیرید برای مثال به خودتون بگید اگر این کار را تا آخر امروز انجام بدهم شایستگی این را دارم که ۱ روز مرخصی داشته باشم و یک روز بعد را کار نکنید یا مثالهای دیگر … .

۱۰٫ تمرکز تا پایان کار :

تا پاین دادن کارتان از آن دست نکشید و بین کارتان وقفه نگذارید وقفه باعث عدم تمرکز شما می شود .

۱۱٫ پاکسازی و حذف اشیای زاید :

کیف دستی و کمد و میز کار را از وسایل اضافی کاغذهای باطله و… پاک کنید شماره هایی که نمیشناسید از گوشی خود حذف کنید و خلاصه هر چیز اضافه و بدرد نخوری که دارید دور بریزید .

۱۲٫ اقدام هماهنگ :

کارهای شبیه به هم را یکجا و با هم انجام بدهید .

۱۳٫ تندخوانی را یاد بگیرید

۱۴٫ قانون KISS (keep it short and simple ) :

در تمام کارهایتان سعی کنید از این الگو استفاده کنید .

۱۵٫ ازآهسته رفتن مترس از ایستادن بترس :

روش کایزن یا بهبود مستمر را برای رسیدن به اهداف بزرگ و بلند مدت خود به کار بگیرید . در این روش مهم این است که شما هر روز یک قدم به هدفتان نزدیک شوید .مطالعه بیشتر در مورد این روش را به عهده خود شما میگذارم.

۱۶٫ تعویق کارهای غیر مهم :

کارهای غیر مهم را عقب بیاندازید این اصل دقیقا بر خلاف اصل سوم می باشد .

۱۷٫ در زمان حال زندگی کنید :

نه به ابهامات آینده فکر کنید و نه به مشکلات گذشته و سعی کنید تمرکزتان روی زمان حال باشد .

بعد از این موارد بیایید نگاهی به عوامل اتلاف زمان بیاندازیم و با توجه به شناختی که از آنها پیدا خواهیم کرد برای از بین بردن این موانع اقدام کنیم .

  • گم کردن اشیای مورد نیاز
  • جلسات متعدد و غیر ضروری
  • تماس های تلفنی غیر ضروری
  • آشفتگی و عدم تمرکز در انجام دادن کارها
  • صحبتهای بی مورد و کم اهمیت
  • مهمانهای ناخوانده
  • مطالعه مطالب کم اهمیت و غیر ضروری و بی تاثیر
  • سستی و بی ارادگی در تصمیم گیری
  • وسواس و دوباره کاری
  • ناتوانی نه گفتن به خواسته های نا به جا

با ما باشید